تبلیغات
پایگاه خبری سنگر ملایر - پادشاهان كشورهای عربی چه تفریحی دارند؟
پایگاه خبری سنگر ملایر


وصیت شهدا
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :

همواره تفریح و كارهای لوكسی كه پادشاهان كشورهای عربی انجام می دهند برای مردم نقاط مختلف دنیا جذاب است. عكس ماشین هایی كه بیش از ١٠٠ تا ٢٠٠ مروارید دارد یا ماشین هایی كه از طلاهستند در تمام سایت ها و شبكه های اجتماعی دیده می شود.
روزنامه اعتماد: همواره تفریح و كارهای لوكسی كه پادشاهان كشورهای عربی انجام می دهند برای مردم نقاط مختلف دنیا جذاب است. عكس ماشین هایی كه بیش از ١٠٠ تا ٢٠٠ مروارید دارد یا ماشین هایی كه از طلاهستند در تمام سایت ها و شبكه های اجتماعی دیده می شود.

اما این پادشاهان علاوه بر ماشین سواری تفریحات دیگری هم دارند و هر كدام از آنها برای این تفریح ها میلیون ها دلار خرج می كنند.

آنها بیشترین تفریحاتی كه انجام می دهند شامل اسب سواری یا سفر در صحرا، مطالعه و... هستند. روزنامه الخبر چاپ الجزایر به تازگی فهرستی از خوشگذرانی های این پادشاهان را منتشر كرده است كه با نگاهی كوتاه می توان متوجه یك نكته جالب از این موضوع شد.
 
اكثر این پادشاهان سرگرمی هایی شبیه به همدیگر دارند و نهایتا در یك مورد با هم تفاوت دارند. حتی برخی پادشاهان این كشورها ماشین های شان را هم شبیه به هم انتخاب می كنند اما این ماشین ها هر كدام طراحی خاص خودشان را دارند. روزنامه الخبر در گزارشی با عنوان «شكار و اسب سواری از سرگرمی های پادشاهان و ملوك» به ذكر بازی های مربوط به پادشاهان عرب پرداخته است.

شاهان و پادشاهان همیشه سعی دارند آنچنان كه شایسته پادشاهان است ظاهر شوند. ولی در فراغ و به دور از سیاست و مسائل حكومت، به واقعیت خود رجوع و آنچنان كه دوست دارند زندگی می كنند. برای شناخت شخصیت واقعی شاهان باید به درون زندگی آنها راه یافت و با توجه به سرگرمی ها و شیوه گذران اوقات فراغت آنان ابعاد شخصیتی آنها را كشف كرد.

پادشاهان كشورهای عربی پس از فراغت از مسوولیت و در فضای شخصی و خانوادگی خود به سرگرمی های خاصی روی می آورند كه در واقع با آن در پی سیراب كردن میل طبیعی خود كه همان عشق به طبیعت است، هستند.

این گزارش با این جمله كه «شاهان برای انجام سرگرمی مورد علاقه خود تاج و تخت ها را كنار می گذارند» آغاز شده بود و از پشت پرده ها و بخش نامعلوم زندگی شاهان صحبت می كرد.
 
با وجود تمام پیشرفت های عصر مدرن هنوز هم پادشاهان عرب برای خوشگذرانی و بازی به طبیعت پناه برده و به بازی های سنتی مثل: شكار و اسب سواری در صحراهای بی آب و علف مشغول می شوند. پس از پیشرفت های حاصل در عرصه تكنولوژی گاهی با ورود ماشین هایی با مدل های خاصی به صحرا یا پرواز با هواپیماهای شخصی به بازی و خوشگذرانی در فضایی سنتی مدرن می پردازند.
 
اگر به بررسی زندگی شاهان این منطقه بپردازیم، خواهیم دید كه تیر اندازی و شكار در بین حكام این منطقه مانند خوردن غذا و نوشیدن آب برای انسان از نیازهای اولیه آنان به شمار می رود و تمام آنها بلااستثنا آنها را در برنامه هفتگی خود دارند.
 
از پرندگان رایج در مناطق صحرایی شبه جزیره عرب، عقاب و شاهین دو پرنده محبوب شاهان هستند كه در مواقع شكار آنها را برای آوردن حیوان صیدشده رها می كنند و از دیدن این صحنه نهایت لذت را می برند. این در حالی است كه دیگر پادشاهان در مشرق و مغرب زمین برای حفظ زیبایی اندام خود به انواع ورزش ها و مطالعه می پردازند.
 
شیخ «زاید بن سلطان آل نهیان» رییس حكومت كشور امارات متحده عربی، عاشق شكار و صید شاهین های تازه به دنیا آمده بود. همچنین به اسب سواری و شترهای اصیل بسیار علاقه داشت چنان كه «غزاله» زیبا ترین و مشهور ترین شتر ماده شبه جزیره عرب را برای خود خریداری كرده بود.
 
در امارات نیز همه می دانند كه «خلیفه بن زاید» به بازی های معاصر و بازی های سنتی مانند اسب سواری و شترسواری علاقه مند است.
 
در عربستان علاقه پادشاهان شبیه به هم است. «عبدالعزیز» به شكار در صحرا، «سعود» بازدید از موزه ها، «فیصل» به شعر، «خالد» به شكار و صحرانوردی، «فهد» به صحرانوردی و شكار شاهین و «عبدالله» پادشاه گذشته عربستان به زندگی در صحرا، اسب سواری و مطالعه علاقه مند بود.
 
«صدام حسین» رییس جمهور سابق عراق، به مطالعه نظریه های سیاسی، گردآوری تابلوهای هنری زیبا و نگهداری اسلحه های منبت كاری شده منحصر به فرد علاقه شدیدی داشت.
 
«فواد» و فرزندش «فاروق» پادشاهان قرن گذشته مصر علایق عجیب و غریب داشتند. آنها تمبر های كمیاب و نادر را گردآوری می كردند و به همین منظور «كمیته علاقه مندان به تمبر» را تشكیل داده بودند و ماهانه ۱۰ هزار جنیه مصری برای آن كمیته ارسال می كردند تا در صورتی كه یكی از اعضای آن با تمبر متفاوت و كمیابی برخورد كند آن را برای شاه بفرستد.
 
«جمال عبدالناصر» رییس جمهور درگذشته مصر، در اوقات فراغت خود به مطالعه، تصویربرداری و شنیدن ترانه های «ام كلثوم» خواننده معروف مصری می پرداخت. «انور السادات» كه بعد از ناصر حكومت را دست گرفت به مشاهده فیلم های سینمایی عشق می ورزید و این صفت او زبانزد خاص و عام بود. در لبنان نیز هركدام از روسای جمهوری از گذشته تا به الآن علاقه های خاصی داشتند. «كمیل شمعون» رییس جمهور گذشته لبنان به شكار، «فواد شهاب» به مطالعه، «امین جمیل» به پرواز در آوردن هواپیما ها، «امیل لحود» شنا و غواصی و «میشل سلیمان» رییس جمهور به مطالعه، پیاده روی و گوش دادن موسیقی علاقه مند بودند.
 
در سوریه نیز «حافظ اسد» رییس جمهور سابق به پرواز و مطالعه و فرزند او «بشار الاسد» به ورزش، مشاهده مستندهای طولانی و كامپیو تر علاقه دارد. در اردن «عبدالله اول» عاشق بازی شطرنج بود و «حسین بن طلال» به ورزش های پاتیناژ، تنیس و شنا و همچنین ماشین سواری، موتورسواری و پرواز علاقه مند بود ولی «عبدالله الثانی» پادشاه اردن به چیزهای متعددی علاقه دارد. وی به ماشین سواری، جمع آوری تمبرهای كمیاب، شنا و گردآوری اسلحه های باستانی علاقه شدید دارد.
 
این در حالی است كه چندی پیش، اداره مالیات مادرید با انتشار آگهی دو خودروی «فراری» اهدایی شیخ «خلیفه بن زاید آل نهیان» به «خوان كارلوس» پادشاه اسپانیا را به مزایده گذاشت.

این دو خودرو در سال ۲۰۱۱ به پادشاه اسپانیا هدیه داده شد و از آنها هیچ استفاده ای نشده است. بهای این دو خودرو قرار است به خزانه دولت واریز شود، مزایده این خودرو تصمیم كاخ پادشاهی اسپانیا است.

روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت، دلایل متعددی برای تصمیم مذكور مطرح شده است: از جمله هزینه های بالای این نوع خودرو برای پادشاهی اسپانیا كه با بودجه سالانه ۹ میلیون دلار كمترین بودجه را در میان پادشاهی های جهان دارد. دلیل دیگر این است كه پادشاهی اسپانیا با توجه به بحران مالی این كشور می خواهد وانمود كند سیاست های ریاضت اقتصادی را در پیش گرفته است. تصمیم دولت اسپانیا واكنش هایی را به دنبال داشته است: برخی خواستار بازگرداندن این هدایا به امارات شده اند و بعضی هم از درآمد حاصل از فروش این خودروها حمایت می كنند.
 
روی آوردن شاهان و روسای حكومت ها به بازی های مورد علاقه خود در نهایت به سود كشور خواهد بود زیرا آنها با پرداختن به بازی و سرگرمی انرژی جدیدی كسب می كنند و مغز آنها برای تحلیل مسائل حكومت آماده تر خواهد بود. این پادشاهان و روسای حكومت ها سالانه هزینه های هنگفتی را جهت خوشگذرانی و ترویج بازی های مورد علاقه خود تلف می كنند. در امارات میدان های بسیار بزرگی برای بازی های شترسواری ساخته اند

در حالی كه این بازی فقط در سطح چند كشور عربی وجود دارد و نیازی به این هزینه نداشت و شبكه های ماهواره ای كه به پخش مستند در مورد شتر و اسب می پردازند نمادی از ولخرجی های امارات در راه تحقق ذوق و سلیقه روسای دولت هستند. در عربستان نیز پرندگان مورد علاقه شاهان با مبالغی بیش از یك میلیون دلار خریداری می شوند.

نوشته شده توسط : محمد عبدالملکی